Hünkara Vefa anma etkinlikleri

  Gebze Haber, Manşet Haber    3 Mayıs 2013
Yorum Yok

Gebze Belediyesince bu yıl Fatih Sultan Mehmet’in 532. vefat yıldönümü nedeniyle düzenlenen ‘Hünkâra Vefa Fatih Sultan Mehmet’i Anma ve Anlama Etkinlikleri’ kapsamında Uluslararası Tarih Sempozyumu düzenlendi.

Gebze Hünkâr Çayırı‘nda vefat eden Fatih Sultan Mehmet, ölümünün 532. yıl dönümünde Gebze Belediyesi tarafından düzenlenen çeşitli etkinliklerle anıldı.

Etkinliklerinin 4. yılında 3 günlük bir program düzenlendi. Etkinlikler, Gebze Kültür Merkezi’nde 35 seçkin tarihçinin katılımıyla gerçekleştirilen Uluslararası Tarih Sempozyumu’yla başladı.

Sempozyumuna katıln tarihçilerin Fatih Sultan Mehmet ile ilgili yayınladığı bildiriler bir kitapta toplanacak.

Rumen Tarihçi Prof. Dr. Maxim, Fatih’in bölge şartlarına göre rönesans hükümdarı olduğunu belirterek “Osmanlı İmparatorluğu’nun hakiki kurucusuydu” dedi.

Osmnalı padişahlarından Fatih Sultan Mehmet, “Hünkâra Vefa Etkinlikleri” kapsamında öldüğü topraklar olan Gebze‘de anıldı. Gebze Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlik kapsamında düzenlenen Uluslararası Tarih Sempozyumu yapıldı. İki gün sürecek sempozyumun ilk gününde yurtiçi ve yurtdışından katılan seçkin tarihçiler, Fatih’in dönemi anlattı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, ev sahibi Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, çevre belediye başkanları, Osmanlı hanedanından Şehzade Abdulhamit Kayıhan Osmanoğlu’nun da katıldığı sempozyumunun açılış konuşmasını Gebze Belediye Başkanı Köşker yaptı.

Katılımcılardan Romanya Bükreş Üniversitesi Türk Araştırmaları Merkezi Kurucusu ve müdürü Prof. Dr. Mihai Maxim, Fatih Sultan Mehmet’in bölge şartlarına göre rönesans hükümdarı olduğunu kaydetti. Hem doğu hem de batı kültürünü anlamaya çalıştığını ifade eden Prof. Dr. Maxim, “Gerek tarih gerekse fen alanında çok geniş bir ufka sahip kimseydi. Sadece asker olarak parlak bir devlet adamı değil adaleti savunan da bir padişahtı. Nitekim meşhur Kanunname’nin yaratıcısıydı. Bence Osmanlı İmparatorluğunun hakiki kurucusu Fatih’tir. Osmanlıya sadece şahane bir başkent kazandırmadı, emperyal bir imparatorluğun müesseselerini de kazandırdı. Bu açıdan dünya tarihinin en büyük hükümdarları arasında yer alıyor” diye konuştu.

Marmara Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü Öğretim üyesi Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil ise, Fatih’in zehirleniği yönündeki iddialara değindi.

ZEHİRLENMEDİ…

“Gündemi sarsmayı amaçlayan hadis fikirlerden biri. İlmen hiçbir değeri yok. Fatih Sultan Mehmet son 5-6 senesinde rahatsızdı. Bu da çok net belliydi. Nikris hastalığına müptela olduğu dönemin bütün kaynakları gösteriyor. Dolayısıyla zehirlendiği tezi Alman tarihçi Franz Babinger’in ortaya attığı buna rağmen delilleri tutmayan bir söylenti olarak kaldı. Babinger bu iddiada bulunurken hekimi Lari Çelebi ve oğlu Bayezıt’tan bahsediyor. Lakin Fatih çok iyi korunan bir padişahtı. Oğlunun veya başka birinin zehirlemesi akıl alır şey değil. Başka birileri de diğer hekimi Yahudi Yakup Paşa zehirledi diyor. Yakup Paşa müslüman olmuş ve 30 yıl onun yanında kaldı. Oğlu torunları hepsi müslüman ve müslüma ismi taşıyordu. Padişaha hizmet etmiş ve 16 sene Venedik’le savaşırken en yakınında durdu. Neden o zaman öldürmedi?”

hünkara vefa

DEVLETİN BEKASI İÇİN

Kardeş katline de değinen Şimşirgil, “Kardeş katli Osmanlı Devleti’nin en övülmesi gereken özelliğiydi. Çünkü devletin birliği için kardeşler kanını feda etmiş. Bunu sadece ben söylemiyorum. Hiçbir Osmanlı tarihi uzmanı kardeş katli kötü diyemez.

Onun vizyonuna sahip çıkmak bizlere görevimiz

Her yıl düzenlenen etkinliklerle Fatih Sultan Mehmet’i vefat ettiği topraklarda andıklarını söyleyen Gebze Belediye Başkanı Adnan Köşker, Fatih’in 532. vefat yıldönümünde daha kapsamlı bir anma etkinlik programı hazırladıklarını belirtti. “Fatih’in torunları olarak bizlere düşen görev; tarihe yön vermiş bir şahsiyete vefat ettiği kentimizde anmak, sahip çıkmak ve gelecek nesillere aktarmaktır” diyen Başkan Köşker, şöyle devam etti: Onun ruhaniyetine, vizyonuna ve misyonuna sahip çıkmak bizlere düşen bir diğer görevdi. Gebze, Fatih ile anılan bir şehir olmalı diye düşündük. Gebze’nin Fatih ile anılır olması için, bu sene onun adına yakışır büyüklükte bir etkinlik düzenledik. Vefa duygusunu aşan perspektifle bugün burada bir araya geldiğimiz tarih sempozyumunu oluşturduk. Fatih anmak demek yeniden tarihin merkezinde yer almak demektir.”

YANLIŞ TARİHİN HERKES FARKINDA

Şehzade Abdulhamit Kayıhan Osmanoğlu, bir vefa borcu olarak etkinliği çok anlamlı bulduğunu vurguladı. “Bu güzel organizasyonda emeği geçen herkesten Allah razı olsun” Osmanoğlu, Sadece Fatih Sultan Mehmet Han’ı değil diğer dedelerimizin de anılması gerektiğini söyledi. Osmanoğlu,”Umarım bundan sonra da benzeri etkinlikler devam eder. Osmanlı’ya padişahlarına belki bu zamana kadar haksızlık yapıldı diyebiliriz. Ancak son zamanlarda tarihimizi daha iyi anlamaya başladık. Nitekim artık hepimiz tarihimizin yanlış yazıldığının farkındayız” dedi.

MEVLİT VE GIYABİ CENAZE NAMAZI

Gebze Belediyesi’nin, çağ açıp, çağ kapatan Fatih Sultan Mehmet’in ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlediği etkinlik kapsamında önceki günkü akşam namazı sonrası mevlidi şerif okutuldu.

Bugün ise Fatih’in vefat ettiği Hünkar Çayırı’nda cuma namazına müteakip gıyabi cenaze namazı kılındı.

30 okunma

Etiketler : , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu yazıya henüz yorum yapılmamıştır, yazı hakkındaki düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmeyin.