UA-167983584-1
Gebze Haberleri Gebze Firma Rehberi 15.04.2021
Gebze Haber |  Gebze Firmaları

Hünkar Çayırında İstanbul’un Fethi Anma Programı Yapıldı

Hünkar Çayırında İstanbul’un Fethi Anma Programı Yapıldı

İstanbul’un fethinin 567.Yıldönümü nedeni ile Fatih Sultan Mehmet’in son seferine çıkarken vefat ettiği yer olan Hünkar Çayırında program düzenlendi.

Gebze Kaymakamı Sayın Mustafa Güler İstanbul’un fethinin 567.Yıldönümü nedeni ile Fatih Sultan Mehmet’in son seferine çıkarken vefat ettiği yer olan Hünkar Çayırında düzenlenen programa katıldı.

        Namaz öncesi Mehter Takımı’nın seslendirdiği marşlar ve Fetih Suresi’nin okunmasıyla İstanbul’un fethinin 567. yılı kutlandı. Koronavirüs salgınıyla mücadele kapsamında ara verilen Cuma namazlarının tekrar camilerde önlemler alınarak kılınmaya başlanmasıyla bu önemli günde Fatih Sultan Mehmet’in yaşamını yitirdiği yer olan Hünkar Çayırı’nda  400 kişi sosyal mesafe kuralına uyarak saf tutarak Cuma namazını kıldı. 

Hünkar çayırı cuma namazı

        Programda konuşma yapan Kaymakamımız Sayın Mustafa Güler  “Tarihe ismini altın harflerle yazdırarak, dört kıtaya barış, huzur ve adalet götürmüş olan Osmanlı Devleti’nin en parlak dönemine imza atan Fatih Sultan Mehmet Han’ın önderliğinde 29 Mayıs 1453 tarihinde İstanbul’u fetheden şanlı ecdadımız, bu fetihle bir çağı kapatıp yeni bir çağın açılmasına vesile olmuştur. İstanbul’un fethi siyasal, sosyal ve kültürel sonuçlarıyla dünya tarihinin akışını değiştiren tarihimizin en büyük zaferlerinden birisidir. Bu muzaffer görevi 21 yaşındaki Osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet, bundan tam 567 yıl önce 29 Mayıs 1453’te tüm zorluklara rağmen zaferle taçlandırmıştır. İstanbul, Fatih Sultan Mehmet tarafından gerçekleştirilen fethinin ardından adalet, hoşgörü, barış ve de köklü bir medeniyetin merkezi haline gelmiştir. Bu duygu ve düşüncelerle Âlemlerin Sultanı Hazreti Muhammed Mustafa (S.A.V)’in övgüsüne mazhar olarak bizlere dünya kenti İstanbul’u miras bırakan Fatih Sultan Mehmet Han’ı, kumandasındaki kahraman ecdadımızı rahmet ve minnetle anıyor, İstanbul’un fethinin 567. yıldönümünü kutluyorum” dedi.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ