Gebze Belediyesi

  Gebze Firmaları    2 Mart 2014
Yorum Yok

Gebze Belediyesi’ne nasıl gidilir? Gebze Belediyesi ulaşım, Gebze Belediyesi iletişim.

Türkiye’nin hızla gelişen ve büyüyen bir ilçesi olan Gebze, Kocaeli ve İstanbul arasında yer alır. Zengin bir tarihi geçmişe sahip Gebze’nin ekonomisi, sanayi ve ticarete dayalıdır.Gebze, Osmanlı Dönemi’nden bu yana, ana ulaşım yolları üzerindeki konumu nedeni ile Anadolu’dan İstanbul’a göç eden Anadolu halkının, İstanbul’a ulaşmadan önceki ilk uğrak yeridir.

Osmanlı Dönemi’nde, Marmara Denizi’ni kontrol altında tutan kalelerden dolayı Gebze’de idari yapı, kalenin konumuna göre şekillenmiş ve Hisar-ı Atik(Eskihisar Kalesi) çevresinde kurulmuştur. Gebze, 17.yüzyılda adli bakımdan Üsküdar’a  bağlı Gekbuze Kadı Naibliği olarak varlığını sürdürür.

“1844 yılında Gebze, Bolu Eyaletine bağlı Kocaeli Sancağı’nın bir kazasıdır. 1846 yılında yeni bir düzenlemeyle Kocaeli’nin Kastamonu Eyaletine bağlı bir kazadır.

1867 yılında Gebze Kartal kazasına bağlanarak İstanbul vilayet sınırları içine dahil edilir. Cumhuriyetin ilk yıllarında Kartal, Şile ve Ömerli gibi Gebze de Üsküdar vilayetine bağlıdır. Bu tarihten sonra yeni düzenlemeyle Gebze, Kocaeli’ne bağlı bir kaza olmuştur.

Değişen yönetim biçimleri ve vilayet sistemine geçilmesi sonucunda 1907 yılında Gebze, belediye haline getirilir. İlk belediye başkanlığını  1911-1914 yılları arasında Sapcı Mehmet Çavuş yapar. Kimi belediye başkanları beldenin eşraf aile bireyleri arasından seçilirken, olağan üstü dönemlerde atama yoluyla görevlendirilirler. 1950 yılından itibaren de belediye başkanları, seçimle başa gelir.

Gebze, 12 ekim 1922’de düşman işgalinden kurtulur. Milli mücadele yıllarından 1960’lı yıllara kadar sakin bir belde olan Gebze, Türkiye genelinde yaşanan göçe paralel olarak diğer şehirlerden nüfus almaya başlar ve sanayinin de etkisi ile hızla kentleşme yolunda ilerler.

[pgm_map id=’2′] [googlemap markerid=1]
39 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bu yazıya yorum yapılması editör tarafından yasaklanmıştır, anlayışınız için teşekkürler.